Mağazalarımızın et reyonlarında sizlerin beğenisine sunduğumuz kırmızı et ürünlerimiz; uzman personeller tarafından en son modern teknolojiye sahip makinalarla, hijyenik ortamda, gıda mühendisi gözetiminde, islami usullere uygun olarak titizlikle üretilmektedir.


Üretim izni olan firmalardan karkas olarak alınan dana ve kuzu et,  gıda mühendisimiz tarafından kontrol edildikten sonra, gıda güvenliği ve kalitesi kurallarına uygun olarak, hijyenik ortamda, soğuk zinciri bozulmamasına özen göstermek suretiyle soğuk hava depolarında muhafaza edilmektedir.


Soğuk hava odasından alınan karkas etlerin, ilk olarak uzman personellerimiz tarafından kemiklerinden ayrılma işlemi yapılmaktadır.. Sonraki aşamada ise, müşterilerin talepleri doğrultusunda dana kuşbaşı, dana rosto, dana antrikot, dana sotelik, dana rulo, kuzu pirzola, kuzu but, kuzu gerdan, kuzu kaburga, kuzu kol,  mangallık köfte vb. çeşitli ürünler, vakumlama makinasına gönderilmek üzere hazır hale getirilmektedir. Vakumlama işleminden sonra, gıda kodeksine uygun olarak gerekli etiketler düzenlenmekte ve yapıştırma işlemiyle birlikte mağazalara sevk edilmek üzere hazır hale getirilmektedir.


Modern teknoloji yöntemi olan MAP ( Modifiye Atmosferde Paketleme ) ile kendi tesislerimizde paketlemesini gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin raf ömürlerinin daha uzun ve daha taze kalmasını sağlamaktadır.  MAP yöntemi; ürünlerin denetim kolaylığı, ürün standardı ve kimliği, hijyen garantisi ve sağlığı gibi tüketicilere pek çok avantajlar sağlamaktadır.  


Müşterilerin talepleri doğrultusunda vakumlanmış muhtelif tipte ürünler, özel frigofirik araçlarımızla soğuk zinciri kırılmadan mağazalarımıza ulaştırılmaktadır. Mağazalarımızda uzman reyon görevlileri tarafından soğutucu özelliği olan et reyonlarımızda teşhir edilmekte ve müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.

 

 

fileli et
Et Entegre - 14
Et Entegre - 15
Et Entegre - 13
Et Entegre - 11
Et Entegre - 9
Et Entegre - 6
Et Entegre - 3
11 Aralık 2017 Pazartesi
BAŞGİMPA’DAN EGEA KAZANAN TAİHLİLER BELLİ OLDU.
Bu kampanyaya, Başgimpa Başdurak Gıda İh...
15 Temmuz 2016 Cuma
3 Ekim 2013 Perşembe
BAŞGİMPA Büyümeye Devam Ediyor!
Türkiye genelinde 51., Gerede de ise 2. ...
28 Ağustos 2013 Çarşamba
Daha Uzun Ömürlü Eti Sizler İçin Paketledik
Et entegre tesisimizde kırmızı et ürünle...
28 Ağustos 2013 Çarşamba
50. Mağazamızı Kızılcahamam'da Açtık!
Kızılcahamam’da 50. şubesini Akçay Mahal...

Planets